IMGP4530

Geodezična kuploa

Geodezična kupola je najlažja in istočasno najtrdnejša, najmočnejša  kdajkoli izmišljena struktura. Konstruiral jo je ameriški vizionar, izumitelj, filozof Buckminster Fuller. Oblikovana je po principih samozadostnosti saj kupola nima temeljev, narejena pa je iz trikotnih, pentagonalnih in heksagonalnih oblik. V njej odmeva osnovna geometrija vesolja – sveta geometrija. V njeni obliki je zajeto vse – od male molekularne strukture do relacij med zvezdami. Brez kakršnekoli notranje podpore lahko prekrije prostor večji od katerekoli druge konstrukcije takšne vrste.  Prav tako pa kupola daje najboljši izkoristek uporabnega prostora glede na volumen prostora.  Zaobljena oblika omogoča veliko boljše kroženje zraka v objektu, kar pomeni, da je ogrevanje in hlajenje bistveno lažje. Rastline v kupoli zaradi naštetih prednosti uspevajo bolje kakor v klasičnih rastlinjakih in imajo kljub poletni vročini vedno dovolj vlage v zraku.

Pri zasnovi vrtička – tople grede, je bilo samo po sebi umevno, da smo sledil liniji kupole, in tako oblikovali gredice. Tako ima vrt znotraj geodezične kupole obliko spirale, kar še dodatno energijsko podpira rastline pri njihovi rasti.